Jak działa VOD

 Co to jest przesyłanie strumieniowe wideo na żądanie (VOD) i jak to działa?


Wszyscy go używaliśmy, nawet jeśli o tym nie wiedzieliśmy. To wszystko, co musisz wiedzieć o wideo na żądanie.

Inteligentny telewizor wyświetlający różne aplikacje

Czytelnicy tacy jak ty pomagają wspierać MUO. Kiedy dokonujesz zakupu za pomocą linków na naszej stronie, możemy otrzymać prowizję partnerską. Czytaj więcej.

Strumieniowe przesyłanie wideo na żądanie lub strumieniowanie VOD podbiło świat od czasu jego wprowadzenia. Wielu z nas korzysta z technologii VOD nie wiedząc o tym, prawdopodobnie dlatego, że niewiele o niej wiemy.

Youtube, Netflix, Amazon Prime i https://vider.online/ to niektóre VOD, z których mogłeś korzystać w pewnym momencie swojego życia. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś być w stanie zdecydować, czy streaming VOD jest dla Ciebie właściwym wyborem.


Co to jest wideo na żądanie?

VOD to skrót od Video on Demand. Jest to technologia dystrybucji treści, która umożliwia dostęp do treści wideo, takich jak programy telewizyjne i filmy, kiedy tylko chcesz. Zasadniczo zapewnia pełną autonomię w zakresie korzystania z multimediów w postaci filmów na telewizorze, smartfonie, komputerze lub innym urządzeniu.

Wideo na żądanie nie wymaga połączenia satelitarnego ani kablowego, jak zwykła telewizja. Możesz oglądać filmy, o ile masz wymaganą przepustowość łącza internetowego. Pozwala to odtwarzać, wstrzymywać, przewijać wideo do przodu lub do tyłu w dogodnym dla siebie momencie.


Jak działa wideo na żądanie?

VOD działa podobnie do serwisów streamingowych muzyki. Wideo musi być najpierw nagrane cyfrowo i zapisane na serwerze wideo, aby było dostępne na żądanie.

Następnie wideo jest kompresowane i wysyłane do urządzenia do przesyłania strumieniowego za pośrednictwem serwera szybkiego połączenia internetowego. Wideo jest wtedy dostępne do natychmiastowego odtwarzania, przy czym masz pełną kontrolę nad szybkością wideo i innymi funkcjami (takimi jak odtwarzanie, pauza itp.).

Ostatecznie duże zasoby programów telewizyjnych, filmów i filmów dokumentalnych są gromadzone w jednym miejscu, do którego każdy ma dostęp. Dostęp jest zwykle powiązany z warunkiem, takim jak dokonywanie płatności poprzez subskrypcje lub oglądanie reklam.


Jakie rodzaje modeli wideo na żądanie istnieją?

Kiedy mówimy o modelach VOD, istnieją trzy główne typy. A zmiany polegają na tym, że używasz jednego z nich na co dzień.


Subskrypcja wideo na żądanie

Pilot od telewizora przed telewizorem z ekranem Netflix

Wszyscy znamy subskrypcyjne wideo na żądanie, znane również jako SVOD. Ten model VOD daje użytkownikom dostęp do treści w zamian za opłaty, zwane też abonamentami. Istnieją miesięczne, kwartalne lub roczne plany subskrypcji. Platformy te mogą również oferować różne pakiety cenowe dla osób indywidualnych, studentów i rodzin, aby płatności były bardziej elastyczne.

Jak nietrudno się domyślić, z tego modelu korzystają najlepsze serwisy streamingowe, w tym Netflix, Amazon Prime Video czy Hulu.


Transakcyjne wideo na żądanie

W Transactional Video on Demand nie są naliczane opłaty za otwieranie kont i uzyskiwanie dostępu do treści online. Opłata jest raczej naliczana na podstawie ilości treści, które zużyjesz w określonym przedziale czasowym.

Ten rodzaj VOD zwykle koncentruje się na konkretnym filmie, programie telewizyjnym lub wydarzeniu. Model TVOD jest idealny dla unikalnych treści z określoną lub ustaloną publicznością.

Chociaż nie wiemy, jaka jest przyszłość pay-per-view , wciąż istnieje wiele platform, które z niego korzystają, w tym iTunes i Sky Box Office.


Wideo na żądanie oparte na reklamach

Biurko z zestawem montażowym i plakatami YouTube

W wideo na żądanie opartym na reklamach masz bezpłatny dostęp do większości, jeśli nie wszystkich, dostępnych treści. Nie ponosisz opłat za otwieranie kont ani za ilość treści wideo, które konsumujesz.

Koszt eksploatacji tego modelu pokrywają reklamy emitowane na platformach. Płacisz tylko za wykorzystanie danych i czas spędzony na oglądaniu reklam.

Jednak wiele platform korzystających z modelu AVOD oferuje swoim klientom możliwość płacenia abonamentu, aby cieszyć się dodatkowymi funkcjami, takimi jak brak reklam.

Największym przykładem jest oczywiście YouTube. Ale niektóre alternatywy YouTube również korzystają z tego modelu, w tym IBM Video Streaming i DailyMotion.


Zalety wideo na żądanie

Wideo na żądanie jest świetne, ale może nie być dla wszystkich. Oto kilka powodów, dla których warto wypróbować treści VOD lub odrzucić je bez prób:


Jakość treści

Filmy na żądanie są wstępnie produkowane. Jako twórca treści daje ci to miejsce na popełnianie błędów i ulepszanie procesu produkcyjnego. Zwykle im więcej czasu mają twórcy przed wydaniem ostatecznej zawartości, tym lepszą zawartość produkują.


Brak reklam (w większości)

Wyobraź sobie taką sytuację: od trzydziestu minut oglądasz swój ulubiony program, walczysz o utrzymanie się na swoim miejscu zamiast szarżować przed ekranem, mówiąc głównemu bohaterowi, żeby nie przechodził przez te drzwi.


Kiedy się zbliża, jego dłoń sięga do klamki, a muzyka się nasila. "Czy wiedziałeś o tym…?" Przerwała Ci reklama w gorącym momencie. Wyobrażamy sobie, że albo chcesz rzucić czymś w telewizor, albo wyrzucić laptopa przez okno.


Takie sytuacje nie istnieją w przypadku treści wideo premium na żądanie. Oczywiście, jeśli korzystasz z bezpłatnych usług przesyłania strumieniowego wideo , nadal będziesz musiał oglądać reklamy. Jednak w większości platformy premium umożliwiają oglądanie ulubionych treści bez reklam.


Dostępność

Kolejną wielką zaletą usługi wideo na żądanie jest to, że można uzyskać do niej dostęp praktycznie z dowolnego miejsca. Nie musisz już leżeć na kanapie w salonie, aby cieszyć się ulubionymi programami.

Niezależnie od tego, czy jedziesz autobusem do pracy, czekasz na zamówienie w kawiarni, czy ruszasz w drogę na rodzinną wycieczkę, niczego nie przegapisz.


Wady wideo na żądanie

Wiesz już, dlaczego warto oglądać treści wideo na żądanie. Zastanówmy się teraz, dlaczego może to nie być świetny pomysł.


Nie wszystkie pożądane treści są dostępne

W zależności od tego, kto jest twoim dostawcą, będziesz mieć dostęp do szerokiej gamy programów. Jednak nie będziesz mieć dostępu do wszystkiego, bez względu na to, jak popularny jest program. Zwykle emitowane treści są dobierane tak, aby spełniały potrzeby większości użytkowników platformy.

Jest również mało prawdopodobne, aby dostawca emitował treści swoich konkurentów. Niektóre kanały i programy są unikalne dla określonych dostawców. Zmusza to użytkowników do subskrybowania innych platform streamingowych, co może być dość drogie.


Treść może być niedostępna w Twojej lokalizacji

Niektóre kraje zakazały określonych rodzajów treści w swoich granicach. Mogli to zrobić z różnych powodów, ale zwykle w celu ograniczenia narażenia swoich obywateli na nieodpowiednie treści.

Jeśli popularny program zostanie uznany przez organ ds. mediów w Twoim kraju za nieodpowiedni, nie będziesz mieć do niego dostępu, nawet jeśli jest dostępny wszędzie indziej.


Nie przenosi treści na żywo

Na platformach VOD nie można znaleźć treści wymagających aktualizacji na żywo, takich jak wiadomości i mecze piłki nożnej. Aby uzyskać takie aktualizacje, musisz polegać na tradycyjnych metodach, takich jak telewizja kablowa lub ich strony internetowe.


Nie jesteś właścicielem treści

Kolejną dużą wadą jest to, że nie posiadasz niczego, co oglądasz. Na przykład, jeśli subskrybujesz Netflix lub inną usługę przesyłania strumieniowego, będziesz mógł oglądać zawartość jej biblioteki tylko tak długo, jak długo masz subskrypcję. Po zakończeniu subskrypcji nie możesz uzyskać dostępu do treści, bez względu na to, ile pieniędzy wydasz na platformę.


VOD a transmisje na żywo: jaka jest różnica?

Przekąski, napoje i dłoń trzymająca pilota przed ekranem telewizora, na którym wyświetlany jest mecz piłki nożnej

Główne różnice między VOD a transmisją na żywo polegają na sposobie uzyskiwania dostępu do treści i interakcji z nimi. Treści VOD są wstępnie nagrywane, a następnie przesyłane do biblioteki treści. Umożliwia to uruchamianie, zatrzymywanie, wstrzymywanie, przewijanie do przodu i do tyłu treści. Podczas gdy w przypadku treści transmitowanych na żywo musisz być obecny, aby zobaczyć, co się dzieje. Czasami jednak może nastąpić powtórka po wydarzeniu na żywo.

Kolejną różnicą jest jakość treści. Treści VOD wymagają więcej czasu, pozwalając twórcom popełniać błędy, uczyć się na nich i dopracowywać swoje dzieło do perfekcyjnego stanu. Jednak transmisje na żywo nie pozostawiają miejsca na zmiany ani powtórki. Najlepsze, co możesz zrobić, to zrobić próbę przed rozpoczęciem występu.


Czy VOD to właściwy wybór dla Ciebie?

Strumieniowe przesyłanie wideo na żądanie udowodniło, że satysfakcja użytkowników leży u podstaw jego działalności. Zapewnia dostęp do ogromnej biblioteki treści, którą możesz eksplorować w dowolny sposób. Ale to też nie wszystkie róże. Podobnie jak inne technologie, streaming VOD ma swoje ograniczenia.

Na przykład program, na który czekałeś, może nie być dostępny w Twojej lokalizacji. Radzimy rozważyć zalety i wady usługi VOD, zanim wybierzesz ją, aby spełnić wszystkie Twoje potrzeby w zakresie treści.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co To Jest VOD? Co Oznacza VOD?